Ameliyat yaralarında oluşan fıtıklara insizyonel herni ya da ameliyat kesisi fıtığı denir. Genellikle karın bölgesinde oluşurlar. Bu tip fıtıkların sebebi ameliyat kesisinin, ameliyat sonrası dönemde oluşan çeşitli sorunlar nedeniyle yetersiz iyleşmesi ve böylece karın duvarında oluşan zayıflıktır. Ameliyat kesilerinin tam olarak iyleşerek ameliyat öncesi sağlamlığa gelmesi yaklaşık bir yıl sürer ve bu sürenin ilk 2-3 ayı daha önemlidir. Ameliyat sonrası hastanede yatmakta iken oluşan problemler buna sebep olabileceği gibi taburculuktan sonraki ilk aylarda meydana gelen sorunlar da insizyonel herniye neden olabilirler. Karın ameliyatlarının yaklaşık % 10’ u sonrasında bu hastalık oluşabilir.

ins herEn sık rastlanan ameliyat kesisi fıtığı sebepleri şunlardır; dikiş tekniğinin hatalı olması, ameliyat sonrası yara enfeksiyonu oluşması, obezite, ameliyat sonrası dönemde akciğer probemleri, ileri yaş, genel düşkünlük hali, sepsis, ameliyat sonrası erken dönemde ağır spor yapmak, yük kaldırmak, ani hareket yapmak gibi.

Hastalarda ameliyat kesisi üzerinde şişlik, zaman zaman ağrı ve rahatsızlık hissi, görünüm kusuru gibi şikayetler olur. Her fıtıkta olabileceği gibi bu fıtıkta da sıkışma durumu olabilir. Sıkışmış ya da boğulmuş fıtık denilen bu durumda ağrı şiddetlidir, barsak tıkanması bulguları (bulantı-kusma, gaz ve gaita çıkaramama, karnın ileri derecede şişmesi) vardır, tedavi gecikirse barsak delinmesi ve peritonit oluşur.

Tedavi şekli ameliyattır. Fıtıklı bölgeye greft yerleştirilerek karın duvarı sağlamlaştırılır.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin