göbek fıtığı1Fıtık (Herni), genel anlamı ile vücuttaki herhangi bir organın veya dokunun normalde bulunması gereken yerden hareket ederek başka bir anatomik bölgeye yerleşmesidir. Fıtık denince genellikle akla kasık fıtığı ya da göbek fıtığı gelir, fakat hemen hemen her organın fıtığı olabilir. Kasık fıtığı ve göbek fıtığında yer değiştiren organ karın içindeki barsakların bir bölümüdür. Burada barsaklar karın içinden hareketle karın duvarını aşarak cilt altı bölgesine yerleşirler. Bu durum ancak, sağlam bir yapı olan karın duvarındaki kaslarda meydana gelen zayıflık ya da yırtılma sonucu olabilir.  Kendini genellikle ciltten kabarık bir şişlik olarak belli eder, bu şişlik ayakta iken artar, yatar duruma gelince silikleşir.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin