göbfıtıkFıtığın en önemli belirtisi fıtık bölgesindeki şişliktir. En sık fıtık bölgeleri olan kasıkta, göbekte veya karın ön duvarında herhangi bir yerde şişlik oluşur. Bu şişlik karın içi basıncını artıran, uzun süre ayakta kalmak,efor yapmak,  öksürmek, ıkınmak, ağır bir eşya kaldırmak gibi eylemler sonucu büyür, hastanın karın içi basıncı normale geldiğinde, örneğin hasta yatar pozisyona gelince şişlik ya tamamen kaybolur ya da küçülür. Şişlik bazen hastanın ya da doktorun itmesi ile de içeri girebilir. Zaman geçtikçe ve fıtığa sebep olan yırtık genişledikçe şişlik de daha büyük olarak görülmeye başlar. Eğer fıtık sıkışması sözkonusu ise, ki bu bir acil durumdur, bu şişlik hiçbir zaman kaybolmaz ve elle de itilemez.

Fıtığın bir diğer belirtisi ağrıdır. Ağrı genellikle fıtığın içeri dışarı haraketi sırasında oluşur ve hastalığın başlangıç dönemlerinde daha çok hissedilir.  Fakat bazen hiç ağrı duyulmadığı gibi sürekli ağrı duyulan durumlar da söz konusu olabilir. Bu bölgesel ağrıya zaman zaman spazm şeklinde genel karın ağrısı,şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetler de eşlik edebilir. Eğer fıtık sıkışmışsa ağrı çok şiddetli ve süreklidir, bu hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Fıtığın en önemli ve acil müdahale gerektiren hali sıkışmış fıtık (boğulmuş fıtık) denen durumdur; burada elle de geri itilemeyen şişlik, çok şiddetli ağrı ve ek olarak bulantı, kusma, gaz-gaita çıkaramama ve karında aşırı şişkinlik (distansiyon) gibi barsak tıkanıklığı şikayetleri mevcuttur. Acil ameliyat gerektirir.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin