Göbek fıtığı, göbek çukuru altında bulunan karın duvarını oluşturan kasların ve fasyaların zayıflaması sonucunda karın içindeki organların bir kısmının buradan geçerek cilt altına ulaşması ile oluşur. Göbek hizasında şişlik ile kendini belli eder. Bu şişlik fındık büyüklüğünde olabileceği gibi portakal, hatta daha büyük cesamette de olabilir. Bu şişlik, yatar pozisyona gelince küçülüp kaybolabilir, ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınınca büyüyebilir. Şişlik dışında ağrı şikayeti de olabilir. Eğer fıtık bölgesi çok dar ise ağrı şiddetli ve saplanır tarzda, geniş ve büyük ise hafif ve sadece rahatsızlık hissi şeklinde duyulur.
umbl herGöbek fıtığı genellikle çocuklarda görülür. Hamilelik döneminde bebeğin beslenmesinden sorumlu olan göbek kordonunun çocuğun karın duvarında içinden geçtiği boşluğun, doğum sonrası kapanmaması ya da geç kapanması sonucu oluşur. Her on çocuktan birinde görülebilir. Genellikle bir yaşına kadar kendiliğinden kapanır. Eğer 3-4 yaşlarına kadar kapanmaszsa ameliyat gündeme gelebilir.
Göbek fıtığı sonradan erişkinlerde de oluşabilir. Buna fazla kilolu olmak, ağır eşya kaldırmak, hamilelik, kronik öksürük gibi durumlar sebep olabilir. Erişkinde göbek fıtığı bayanlarda erkeklere göre daha sıktır. Tedavisi ameliyattır.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin