Hemoroid hastalarının çoğunun ailesinde de aynı şikayetler bulunur (kalıtsal yapı).
-Genellikle ilerleyen yaş, sık sık kabız ya da ishal olunması, büyük abdest yaparken ıkınma sonucunda bu bölgedeki toplar damarlarda basınç artışına yol açmakta ve etrafındaki bağ dokusunun gevşemesine sebep olmaktadır. Başka bir deyişle hemoroidal hastalığa yol açmaktadır.
-Hamile kadınlarda hemoroide sık rastlanır. Bunun nedeni hem hormonal değişiklikler hem de büyüyen rahmin bacaklardan dönen kan  akışına baskı yapmasıdır.


-Alkol, mayalı ve asitli içecekler, turşu ve baharatlardan zengin yiyecekleri sıkça tüketenlerde daha sık görülmektedir.
-Uzun süre ayakta duran veya oturanlarda (yönetici hastalığı), bisiklete ya da  ata sürekli binenlerde, ağır yük taşıyanlarda, dar giysiler giyinenlerde hemoroidal hastalık sık görülür.
-Posasız gıda (az meyve ve sebze) ile beslenme, aşırı terleme ve az su içme alışkanlığı, hareketsizlik, dışkılama zamanının ertelenmesi  gibi sebeplerle kabızlık çekenlerde daha sık görülür.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin