h1

Hemoroid aslında bir hastalık adı değildir. Hemoroidler, anal kanalın (makatın) ve rektumun (kalın barsağın en son bölümü) en alt kısmının iç duvarını örten tabakanın (mukozanın) altında bulunan ve etrafındaki bağ dokusuyla birlikte biraz genişlemiş damar yumaklarıdır.
Bunlar, içleri kan ile dolu olan yastıkçık şeklinde normal anatomik yapılardır. Görevleri anüsün tam olarak kapanmasını sağlamak ve buradan olabilecek sızıntı tarzı kirlenmelere engel olmaktır. Böylece dışkılamayı kontrol eden sfinkter denen kaslara yardımcı olurlar.
Hemoroidal doku bu yönüyle insanda günlük yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.


Hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.
Anüsün ciltten kalınbarsak hücrelerine geçiş bölgesinde dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir. İç (internal) hemoroidler anal kanalın içinde, dış (external) hemoroidler anüsün çevresinde bulunurlar.
Anal kanalın kesitini bir saat kadranı gibi düşünürsek, sırt üstü yatan bir insanda, iç ve dış hemoroid grubunun her birinde üçer adet hemoroid yastıkçığı vardır ve bunlar saat kadranında 3, 7  ve 11 hizalarında bulunurlar.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin