h9Hemoroidal hastalığın tanısında muayene ve endoskopi  kullanılan yöntemlerdir.  Hemoroid muayenesinde önce gözle muayene (inspeksiyon), sonra da parmakla muayene (rektal tuşe) yapılır. Bu muayeneler genellikle tanı koymada yeterli olur. Bazi durumlarda endoskopik (endo=iç, skopi=görmek) muayene gerekebilir.

Endoskopi, kalın barsağın iç yüzeyinin ucunda kamera bulunan özel bir alet yardımıyla gözle direk olarak görülmesini sağlar, bu işlem kalın barsağın son kısımları için yapılırsa rektosigmoidoskopi,  tüm kalın barsak için yapılırsa kolonoskopi adını alır. Özellikle ileri yaşlı hastalarda hemoroidal hastalık ile benzer yakınmalara neden olabilecek diğer hastalıkları (kalınbarsak kanseri, kolit vb.) ayırt etmek ya da iç hemoroid tanısını koyabilmek için  endoskopi yapılabilir.

h11

    h12

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin