-Kanama: En sık görülen belirtidir. Büyük abdestle birlikte açık kırmızı renkli kan gelir. Bu kanama, normal renkteki büyük abdestin üzerine bulaşmış bir kaç damla kan yada tuvalet kağıdına bulaşmış az miktarda kan şeklinde olabileceği gibi tüm tuvalet kan ile de kirlenebilir. Büyük abdestin renginin tamamen değişmiş ve siyah olması mide kanamasının bulgusudur, hemoroid kanaması ile ilgili değildir.


-Şişlik (meme): Hasta makattan dışarıya doğru çıkan yumuşak bir şişlikten şikayet eder. Bazı hastalar bu şişliği içeriye doğru itebilirler. Bazen de bu şişlik içeriye itilemeyecek kadar büyük ya da  sert ve ağrılıdır.
-Ağrı: Acı, yanma , sızlama gibi şikayetler ifade edilir. Eğer içinde pıhtı oluşmuş (tromboze hemoroid) basur memeleri söz konusu ise ya da ileri evre hemoroidal hastalığa bağlı olarak memelerin üzerinde yaralar açılmışsa şiddetli ağrı hissedilir.
-Kaşıntı, akıntı ve ıslaklık hissi: Hemoroidal yastıkçıkların tam kapanamaması sonucu makattan dışarıya dışkı ve akıntı kaçağı olur ve bunun sonucunda yukarıdaki şikayetler oluşur.

Video (Hemoroidin Bulguları)

Video (Makattan Kanama)

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin