Medikal tedavi: Medikal tedavi genellikle 1. ve 2. evre hemoroidlerde tercih edilir.
1. Kortikosteroid İçeren Pomadlar
Kortikosteroid (kortizon) içeren kremler hemoroidal dokudaki inflamasyonu ve ödemi  baskılarlar. Böylece ağrı ve çoğu kez de kanama kontrol altına alınabilir. Krem şekilleri direkt olarak hemoroid pakesinin üzerine veya fitil olarak makatın içine uygulanabilir.
2. Aneljezik (ağrı kesici ) Kremler

 

Ağrı kesici madde içeren kremler hemoroidal hastalığın yarattığı ağrıyı ciltten emilme yoluyla bölgesel olarak azaltır. Tedavi edici özellikleri yoktur.
3. Dışkıyı Yumuşatan İlaçlar
Bu ilaçların hemen tamamı şurup şeklindedir. Şekerli ve/veya hipertonik yapıları nedeniyle bağırsak içine sıvı çekerler ve dışkının yumuşamasını sağlarlar. Bu şekilde hemoroid pakeleri dışkılama sırasındaki basıdan kurtuldukları için kısmen iyleşme imkanı bulurlar. Uzun süreli kullanım genelde ilaç etkisinin giderek azalmasına neden olur.
4. Kan Dolaşımı Düzenleyicileri
Bu grup ilaçlar yalnız hemoroidal dokunun değil, toplardamar sisteminin diğer hastalıklarında da (örn: varis) kullanılmaktadır. Toplardamar sisteminin basıncını düşüren ve dolaşımı kolaylaştıran etkiye sahiptirler. Kullanıldıkları sürece etkilidirler.
5. Oturma Banyosu
Ilık suya oturma  ya da çeşitli dezenfektanlar katılmış ılık suya oturma şeklindedir. Özellikle dışkılama sonrası hemoroidle birlikte fissürü (yırtık) olan hastalarda rahatlama sağlamaktadır.

Geri

 

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin