Medikal tedavi

Medikal tedavi: Medikal tedavi genellikle 1. ve 2. evre hemoroidlerde tercih edilir.
1. Kortikosteroid İçeren Pomadlar
Kortikosteroid (kortizon) içeren kremler hemoroidal dokudaki inflamasyonu ve ödemi  baskılarlar. Böylece ağrı ve çoğu kez de kanama kontrol altına alınabilir. Krem şekilleri direkt olarak hemoroid pakesinin üzerine veya fitil olarak makatın içine uygulanabilir.
2. Aneljezik (ağrı kesici ) Kremler

 

Ağrı kesici madde içeren kremler hemoroidal hastalığın yarattığı ağrıyı ciltten emilme yoluyla bölgesel olarak azaltır. Tedavi edici özellikleri yoktur.
3. Dışkıyı Yumuşatan İlaçlar
Bu ilaçların hemen tamamı şurup şeklindedir. Şekerli ve/veya hipertonik yapıları nedeniyle bağırsak içine sıvı çekerler ve dışkının yumuşamasını sağlarlar. Bu şekilde hemoroid pakeleri dışkılama sırasındaki basıdan kurtuldukları için kısmen iyleşme imkanı bulurlar. Uzun süreli kullanım genelde ilaç etkisinin giderek azalmasına neden olur.
4. Kan Dolaşımı Düzenleyicileri
Bu grup ilaçlar yalnız hemoroidal dokunun değil, toplardamar sisteminin diğer hastalıklarında da (örn: varis) kullanılmaktadır. Toplardamar sisteminin basıncını düşüren ve dolaşımı kolaylaştıran etkiye sahiptirler. Kullanıldıkları sürece etkilidirler.
5. Oturma Banyosu
Ilık suya oturma  ya da çeşitli dezenfektanlar katılmış ılık suya oturma şeklindedir. Özellikle dışkılama sonrası hemoroidle birlikte fissürü (yırtık) olan hastalarda rahatlama sağlamaktadır.

Geri

 

 

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

  • Çağrı Merkezi: 444 0 436
  • Tel: 0212 3756565   

Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu      

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.        

Op.Dr. Kubilay Kemertaş

444 0 GFN

florance

Free Joomla templates by Ltheme