-Hemoroid nedir ?

Hemoroidler makatta bulunan ve içi kan ile dolu olan yastıkçık şeklinde genişlemiş damar yumaklarıdır. Bunlar sayesinde makattan sızıntı tarzı kirlenmeler önlenmiş olur.

-Hemoroid bir hastalık adı mıdır ?

Hayır, hemoroid insanda normal olarak bulunan anatomik bir yapıdır, hastalık adı değildir.

-Hemoroid hastalığında ne tür şikayetler olur ?

Normal yapıdaki hemoroid yastıkçıklarının büyümeleri sonucu hemoroid hastalığı oluşur ve kanama, makatta ağrı, ele gelen şişlik (meme), kaşıntı, akıntı gibi şikayetler oluşur.

-Dişi ya da erkek hemoroid diye bir ayırım var mıdır ?

Hayır, tıbben böyle bir tanımlama veya sınıflandırma yoktur. Hemoroidler makatta bulunduğu bölgeye bağlı olarak iç veya dış hemoroid olarak ikiye ayrılırlar.

-Makattan kanama olursa ne yapmalıyız ?

Hemen bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Çünkü makattan kanama şikayeti hemoroid hastalığına bağlı olabileceği gibi kalın barsak kanserlerinin de bulgusu olabilir

 -Hemoroid kansere çevirir mi?

Hayır, hemoroidal hastalık kansere dönüşmez. Fakat hemoroidde olan makattan kanama şikayeti kalın barsak kanserlerinde de olabileceği için, bu şikayeti olan kişinin nasıl olsa hemoroiddendir diyerek doktora gitmemezlik yapması yanlış olur.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin