Akut Kolesistit

Safra kesesinin iltihabi hastalığına kolesistit denir. Kolesistite neden olan patoloji %95 oranında kolelitiazisdir. %5 oranında taşsız kolesistit meydana gelebilir. Kolesistitin iki çeşidi vardır; akut veya kronik kolesistit.

Akut kolesistitte, safra kesesindeki iltihaplanma akut olarak, yani hızlıca başlar, daha önceden safra kesesi iltihabı öyküsü yoktur. Akut kolesistit, % 20-40 vakada kolelitiazisin ilk belirtisidir. Kese içindeki taşların safra kesesi çıkışını tıkaması sonucu oluşan bir durumdur. Tıkanıklığın uzun sürmesi sonucu safra akamayacağı için safra kesesi bir balon gibi ileri derecede şişebilir, bu duruma hidrops veziküler denir. Sağ üst batın kadranında şiddetli, önce kolik tarzda, sonra devamlı tarzda ağrı oluşur. Ağrı bele, sağ scapula (kürek kemiği) ucuna ve sağ omuza yansıyabilir. Bulantı-kusma %60-80 hastada görülür.Ateş ve taşikardi vardır. Muayenede sağ üst kadranda hassasiyet vardır, bu bulguya Murphy belirtisi denir. Ayrıca defans ve rebound bulguları olabilir.

Akut kolesistit tedavi edilmezse safra kesesinde gangren ve delinme gibi komplikasyonlar gelişebilir. Ayrıca bu taşlar ana safra kanalına geçip burada kalır ve kanalı (koledok) tıkarsa mekanik ikter denilen sarılık, şiddetli ağrı ve ateşle seyreden bir hastalık tablosuna neden olabilirler. Yine bu taşlar pankreas kanalını tıkayarak akut pankreatit denilen ve çok ciddi problemlere yol açabilecek pankreas iltihabına yol açabilirler.

safra-tasi USTanıda kullanılan en güvenilir yöntem batın ultrasonudur. Gerekli hallerde batın tomografisi de kullanılabilir.

Tedavi ameliyattır. Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı yapılır. Ameliyatın çok aciliyeti yoksa ameliyat öncesi hastanede antibiotik ve serum tedavisi ile iltihabın geriletilmesine çalışılabilir, sonra da ameliyat uygulanır.

İletişim Bilgileri

  • Çağrı Merkezi: 444 0 436
  • Tel: 0212 375 6565

Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu

Op.Dr. Kubilay Kemertaş

444 0 GFN

florance

Free Joomla templates by Ltheme