safra taslariSafra kesesinin içinde çamur, taş ya da taşların bulunması ile seyreden hastalığa kolelitiazis denir. Safradan aşırı miktarda su ve tuz kaybı, safraya aşırı miktarda kolesterol salgılanması gibi anormal koşullarda, kolesterol

çökebilir ve "safra taşları" oluşabilir. Taşların tespiti safra kesesi ultrasonu ile kolayca yapılabilir. Bu tabloda safra kesesinde iltihaplanma yoktur, safra kesesinin fonksiyonu ile ilgili problem mevcuttur. safraADBGGenellikle yemek sonrası hazımsızlık, şişkinlik ve epigastrik ağrı gibi şikayetler vardır. Epigastrik ağrı mide üzerinde hissedilen ağrı demektir. Hasta bu nedenle mide ilaçları kullanabilir, fakat patoloji safra kesesinde olduğu için şikayetler geçmez. Bu durumda safra kesesi akla getirilmeli ve tetkik edilmelidir. Eğer yukarıdaki şikayetler mevcutsa, ki bu duruma semptomatik kolelitiazis denir, ameliyat önerilir. Safra kesesi tamamen çıkartılır, bu ameliyata kolesistektomi denir. Kapalı yöntemle yapılırsa laparoskopik kolesistektomi adını alır. Sadece taşların çıkartılması gibi bir tedavi yöntemi yoktur.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 5.00 (1 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin