Kalın Bağırsak Kanseri Nedir ?

Kalın barsak kanseri önlenebilir bir hastalıktır.

Kolon kanseri, oluşmadan önlenebilen ve erken yakalandığında tamamen iyileştirilebilen bir hastalıktır.

Kalın Barsak (Kolon) kanseri nedir?
Kalın barsak dediğimiz organda yerleşmiş kötü huylu yani habis tümörler kalın barsak kanseri olarak bilinir. Kalın barsağın son kısmına yerleşmiş kanserlere de rektum kanseri denilir. Değişik patolojik tipleri mevcuttur ama çoğunluğu adenokanser yapısındadır.

Kalın barsak kanserinin sıklığı nedir?
Yapılan araştırmalarda kalın barsak kanseri, kanserle ilişkili ölümlerde Avrupa'da 2. sıklıkta, ABD'de 3. sıklıkta karşımıza çıkıyor. Yani sık karşılaşılan ve tehlikeli bir kanser türüdür.

Kalın barsak kanserinin şikayetleri nelerdir?
Çoğu zaman hastalık ilerleyene kadar bulgu vermeyebilir veya şikayet yapmayabilir.. Yine de aşağıda sayılan şikayetler olabilir:
Barsak hareketlerinde değişiklik (ishal- kabızlık gibi veya devamlı ishal veya kabızlık)
Makattan kırmızı renkli kanama veya büyük abdeste karışmış veya bulaşmış kan
Karında şişkinlik , huzursuzluk ve nedensiz kramplar ve ağrılar
Büyük abdest yaptıktan sonra tam rahatlayamamış olma hissi
Yorgunluk (kalın barsak tümörleri yavaş yavaş kanayarak kansızlık yapar ve bu da çabuk yorulma, çarpıntı gibi şikayetler yapabilir)
Nedensiz kilo kaybı

Kalın barsak kanserinin nedenleri nelerdir?
Çoğu kanser türünde olduğu gibi kalın barsak kanserinin de nedenini tam olarak bilemiyoruz. Ama çoğunlukla polip şeklinde başlamaktadır.. Yani kalın barsakda oluşan kanserlerin % 80 i öncelikle polip olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle poliplere karşı mücadele edilmesi kalın barsak kanseri oluşumunu engelleyebilir.

Polip nedir?
Polip barsağın içine doğru büyüyen mantar şeklinde yapısı ve sapı olan, bazen de sapı olmayan uzanımlardır. Bunlar öncelikle iyi huylu oluşumlar olarak başlar ve zamanla kansere dönüşebilir. Poliplerde boyut kanser gelişimi açısından önemliidir. 1 cm den küçük poliplerde kanser olma ihtimali düşükken, 2 cm üzerine çıkınca bu risk bazı durumlarda % 50 ye kadar çıkabilir.

Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu

Op.Dr. Kubilay Kemertaş

Free Joomla templates by Ltheme