Kalın Bağırsak Kanserinde Teşhis ve Tedavi

Kalın barsak kanserinde teşhis yöntemleri nelerdir ?
Hastalığın teşhisinde kolonoskopi çok önemlidir. Kolonoskopi ucunda kamera olan ve barsak içinde ilerletilebilen ince tüp şeklinde bir alettir. Bu alet vasıtasıyla kalın barsağın tüm iç yüzeyini gözümüzle görüp tarayabiliriz. Ayrıca saptanan bir tümörden parça alıp patolojik inceleme yapabilmemizi sağlar. Kolonoskopi ayrıca polipleri de tamamen alabilmemizi sağlar ve böylece kanser oluşamadan başındayken temizlenmiş olur.
Kolonoskopiye ek olarak bilgisayarlı tomografi ve MR gibi yöntemler de teşhiste kullanılabilir.
Ayrıca CEA gibi tümör markeri varlığı da kan testleriyle kontrol edilebilir.

Erken teşhis amacıyla kolonoskopik check-up kimlere önerilir ?

  • 50 yaşın üzerinde herkese
  • Ailesinde kolon kanseri olan bireylere
  • Ailesinde erken yaşta kolon kanseri olmuş kişilere
  • Barsaklarında iltihaplı kolit olan kişilere

Check-up amaçlı kolonoskopi hangi sıklıkla yapılmalıdır ?
İlk kolonoskopisinde problem saptanmamış insanlara 4-5 yılda bir yapılması önerilmektedir. Daha önce polip alınmış ve adenamatöz polip saptanmış kişilere de doktorunuzun değerlendirmesine bağlı olarak genellikle 1-2 yılda bir kontrol önerilir.

Kalın barsak kanserlerinin tedavisinde neler yapılır ?
Tedavide hastalığın durumuna ve evresine göre farklılıklar olabilir. Fakat ameliyat her zaman tedavinin ilk seçeneğidir. Ameliyat olabilecek durumdaki hastalar muhakkak içinde ameliyat olan bir tedavi planlamasına girerler. Bazen ameliyattan önce bazen de ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedaviye eklenir. Hastalığın yerine ve evresine göre ameliyat yöntemleri değişebilir. Cerrah bu tedavinin nasıl olacağına hastalığın ve hastanın durumuna bakarak karar verir.

Kalın barsak kanserinin seyri nasıldır ?
Tedavi erken evrelerde yapılırsa bu hastalıktan tamamen kurtulma şansı oldukça yüksektir. Tüm kanserlerde olduğu gibi geç kalınmadığında tedavi çok etkin ve yüz güldürücü olabilmektedir.

İletişim Bilgileri

  • Çağrı Merkezi: 444 0 436
  • Tel: 0212 375 6565

Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu

Op.Dr. Kubilay Kemertaş

444 0 GFN

florance

Free Joomla templates by Ltheme