Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı, göbek çukuru altında bulunan karın duvarını oluşturan kasların ve fasyaların zayıflaması sonucunda karın içindeki organların bir kısmının buradan geçerek cilt altına ulaşması ile oluşur. Göbek hizasında şişlik ile kendini belli eder. Bu şişlik fındık büyüklüğünde olabileceği gibi portakal, hatta daha büyük cesamette de olabilir. Bu şişlik, yatar pozisyona gelince küçülüp kaybolabilir, ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınınca büyüyebilir. Şişlik dışında ağrı şikayeti de olabilir. Eğer fıtık bölgesi çok dar ise ağrı şiddetli ve saplanır tarzda, geniş ve büyük ise hafif ve sadece rahatsızlık hissi şeklinde duyulur.
umbl herGöbek fıtığı genellikle çocuklarda görülür. Hamilelik döneminde bebeğin beslenmesinden sorumlu olan göbek kordonunun çocuğun karın duvarında içinden geçtiği boşluğun, doğum sonrası kapanmaması ya da geç kapanması sonucu oluşur. Her on çocuktan birinde görülebilir. Genellikle bir yaşına kadar kendiliğinden kapanır. Eğer 3-4 yaşlarına kadar kapanmaszsa ameliyat gündeme gelebilir.
Göbek fıtığı sonradan erişkinlerde de oluşabilir. Buna fazla kilolu olmak, ağır eşya kaldırmak, hamilelik, kronik öksürük gibi durumlar sebep olabilir. Erişkinde göbek fıtığı bayanlarda erkeklere göre daha sıktır. Tedavisi ameliyattır.

 

İletişim Bilgileri

  • Çağrı Merkezi: 444 0 436
  • Tel: 0212 375 6565

Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu

Op.Dr. Kubilay Kemertaş

444 0 GFN

florance

Free Joomla templates by Ltheme