Reflü hastalığı öncelikle ikiye ayrılarak incelenir

 1. Özofajit yapmamış: Burada reflünün tüm şikayetleri hastada kronik bir şekilde mevcuttur. Fakat endoskopide yemek borusunda herhangi bir hasar bulunma. Hastaların %50 si bu klasmana girer.
 2. Özofajit yapmış: Burada endoskopi esnasında yemek borusunda çeşitli derecelerde hasar tespit edilir. Hastaların %50 si de bu klasmandadır. Hasarın derecesine göre kendi  içinde 4 dereceye ayrılır:

Grade I: Yemek borusunda hafif bir kızarıklık saptanır
grade1

GradeII: Çatlak şeklinde çizgisel erezyonlar
grade2

GradeIII: Yuvarlak ülser şeklinde erezyonlar
grade3

GradeIV: Daralma(Striktür) ve/veya Barrett özafagus
grade4

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin