Reflü hastalığının tipik şikayetleri

yanmahissiYanma hissi ve göğüs ağrısı
Buna İngilizce de ‘’heartburn’’ deniyor. Bizde ki karşılığı mideden başlayıp yemek borusu boyunca uzanıp ağıza kadar uzanan yanma hissidir.Yemek borusu ağrısını bu şekilde bize gösterir. Yemek borusu ağrısı viseral tipte bir ağrıdır. Yani ağrının yeri çok iyi lokalize edilemez. O yüzden de ağrıdan ziyade yanma iğne batması gibi kendini gösterir ve sık sık ta başka bölgelere doğru yayılır.  En sık karşılaşılan şikayettir. Hemen hemen herkes  hayatı boyunca birden fazla bu deneyimi geçirmiştir. Genellikle ağıza acı su gelmesi diye tarif ettiğimiz olayla birlikte olur. Çoğu hastada yanma şeklindeyken bazen daha keskin bir ağrı şeklinde de olabilir. Hasta bu durumda kalp krizi geçirdiğini düşünebilir. Şikayetler genellikle yemeklerden sonra ve uzanırken daha çok ortaya çıkar. Öne eğilmek gibi karın içi basıncını arttıran hareketlerde yanmayı arttırır.

 Ağıza acı su gelmesi

acisuBunun İngilizce karşılığı ‘’regurgitation’’ dır. Genellikle yanmayla birlikte olur. Ağıza mide asiti ve yemek partikülleri istemeden ve herhangi bir efor sarfetmeden gelir. Oldukça nahoş bir duygudur. Geceleri uykuda  olabilir ve hasta burnundan ve ağzından bu suyu dışarıya fışkırtabilir ve boğuluyormuş hissine kapılabilir.

Bulantı
Herzaman olmayabilir. Bazen 2-3 gün süren nedensiz bulantı ataklarına sebebiyet verebilir. Genellikle düzelme eğilimindedir. Kusmaya pek sebebiyet vermez.

Yutma güçlüğü
Hastaların bir kısmında yutma esnasında takılma hissi veya sıcak içeceklerin aşırı yakma hissi olabilir.

 

 

İletişim Bilgileri

  • Çağrı Merkezi: 444 0 436
  • Tel: 0212 375 6565

Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu

Op.Dr. Kubilay Kemertaş

444 0 GFN

florance

Free Joomla templates by Ltheme