yanmahissiYanma hissi ve göğüs ağrısı
Buna İngilizce de ‘’heartburn’’ deniyor. Bizde ki karşılığı mideden başlayıp yemek borusu boyunca uzanıp ağıza kadar uzanan yanma hissidir.Yemek borusu ağrısını bu şekilde bize gösterir. Yemek borusu ağrısı viseral tipte bir ağrıdır. Yani ağrının yeri çok iyi lokalize edilemez. O yüzden de ağrıdan ziyade yanma iğne batması gibi kendini gösterir ve sık sık ta başka bölgelere doğru yayılır.  En sık karşılaşılan şikayettir. Hemen hemen herkes  hayatı boyunca birden fazla bu deneyimi geçirmiştir. Genellikle ağıza acı su gelmesi diye tarif ettiğimiz olayla birlikte olur. Çoğu hastada yanma şeklindeyken bazen daha keskin bir ağrı şeklinde de olabilir. Hasta bu durumda kalp krizi geçirdiğini düşünebilir. Şikayetler genellikle yemeklerden sonra ve uzanırken daha çok ortaya çıkar. Öne eğilmek gibi karın içi basıncını arttıran hareketlerde yanmayı arttırır.

 Ağıza acı su gelmesi

acisuBunun İngilizce karşılığı ‘’regurgitation’’ dır. Genellikle yanmayla birlikte olur. Ağıza mide asiti ve yemek partikülleri istemeden ve herhangi bir efor sarfetmeden gelir. Oldukça nahoş bir duygudur. Geceleri uykuda  olabilir ve hasta burnundan ve ağzından bu suyu dışarıya fışkırtabilir ve boğuluyormuş hissine kapılabilir.

Bulantı
Herzaman olmayabilir. Bazen 2-3 gün süren nedensiz bulantı ataklarına sebebiyet verebilir. Genellikle düzelme eğilimindedir. Kusmaya pek sebebiyet vermez.

Yutma güçlüğü
Hastaların bir kısmında yutma esnasında takılma hissi veya sıcak içeceklerin aşırı yakma hissi olabilir.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin