Özofajit

grade1grade2grade3

Reflüden dolayı yemek borusunun son kısmında çeşitli derecelerde olabilen yanık, yara ,ülser ve kanamalara neden olabilen durumdur. İleri şekillerinde yemek borusunda daralmalara ve kısalmalara sebep olabilir.

Yemek borusu darlığı (Özofagus striktürü)

İleri evre özofajitien neden olduğu yutma güçlüğü yapan, yenilen yemeklerin rahat geçmesine engel olan bir durumdur. Tedavisi oldukça güçtür.

Barret özofagus

Normalde yemek borusunun içini mukoza dediğimiz bir katman döşer. Bu katman yassı epitel hücrelidir. Fakat Barret özofagus durumunda, bu yassı epitelin yerini ince barsaktaki gibi bir epitel alır ve bu anormal bir durumdur. Maalesef Barret özofagus yemek borusunun kanserine önayak olabilir. Barret özofaguslu kişiler,  normal kişilere göre 30-125 kat daha fazla yemek borusu kanserine yakalanma riskine sahiptir.

Yemek borusu kanseri

Yemek borusunun herhangi bir yerinde gelişebilir. Yassı epitel hücreli kanser tipindedir. Ama yemek borusunun alt kısmında mideye giriş bölümünde gelişirse adenokanser tipindedir. Yemek borusunun alt kısmında gelişenlerin reflüyle ilgileri olabilir. Artık kesin olarak bilinmektedir ki reflü yemek borusu kanseri arasında ilişki vardır. Her reflüsü olanda kanser olacak demek değildir bu ama riski normal insanlara göre arttırmaktadır.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Cerrahi.info sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin